100 dní v nové firmě

Přijali jste novou pracovní výzvu? První 100 dní v nové kanceláři jsou absolutně klíčové, pokud jde o váš úspěch! Zde jsou naše tipy, jak prvních 100 dní překonat s hlavou vztyčenouJ Nezáleží na tom, jak jste uspěli v přijímacím pohovoru nebo co máte v životopise. Počítejte s tím, že budete v centru pozornosti v nové společnosti a pod drobnohledem svých nových kolegů. Jak to překonat? Berte to tak, že nová pozice vytváří skvělou příležitost – obrovský přínos pro váš profesionální úspěch. Na druhou stranu, nová práce představuje spousty úskalí a více chyb, než jste zvyklí dělat. Za zmínku stojí, že významné procento všech nových zaměstnanců hodí bílý ručník do ringu právě během prvních kritických 100 dnů. Ale dokud bude sledován váš každý krok, měli byste vynaložit veškeré úsilí, abyste dokázali, že management se rozhodl správně, když vybral právě vás mezi všemi kandidáty

  • Připravte se

Příprava na novou pozici je důležitá, nepodceňte ji. Již během pracovního pohovoru můžete získat pocity, dojmy z podnikové kultury, ještě předtím, než skutečně nastoupíte na svou novou pozici. Proto je ve vašem nejlepším zájmu udělat si jakýsi výzkum. Které nástroje a software používá vaše nová společnost? Již první dni byste měli zmapovat podobně smýšlející nové kolegy, ukterých budete mít pocit, že se nemusíte bát přijít o pomoc. Informujte se o svých budoucích úkolech a povinnostech a ujistěte se, že očekávání vašeho výkonu je jasné na obou stranách.

  • Ptejte se

Zeptejte se na všechny otázky, které vyvstanou během prvních dní. Jste nový, takže se nemusíte bát, že na vaše otázky budou kolegové zvedat obočí. Mnohem horší by bylo, kdybyste se ptal na důležité věci například až za měsíc – to by mohlo vést k tomu, že se nadřízený pozastaví nad tím, jak se vám dařilo fungovat celý první měsíc, aniž byste pochopili základy vašich úkolů a povinností … V prvních dnech a týdnech dostanete spoustu informací a vstupů. Nestyďte se zapisovat si vše, Nikdo si nemůže pamatovat všechno. Nezapomeňte: Polovina znalostí je vědět, kde ji najít. A navíc,  když se budete ptát na jednu věc dvacekrát není to obvykle příjemné pro ostatní, sice chápající a trpělivé koley. Také není vhodné se vymlouvat na větu jsem nový, udělej to za mě.. Takový postup nevolte, zeptejte se, nechte si poradit, ale se snahou, že tu práci dokončíte, uděláte sami. A stejně důležité je vzít na vědomí jména všech vašich nových kolegů. Nic není horší než se stále dokola ptát: “Jaké je tvé jméno,“ když už pracujete se svým kolegou pár dní.

  • Vytváření kontaktů: budování vztahů

Když vstoupíte do nové společnosti, vstupujete do zcela nového mikrokosmu vztahů a hierarchií. Pár dní jen tiše pozorujte. Kdo nastavuje tón v kanceláři? S kým můžete mluvit, když potřebujete pomoc? Snažte se držet zpátky od informací vyloženě soukromých. Ukažte, že jste zdvořilí, laskaví a kompetentní. Zároveň ani vy sami neodhalujte detaily ze svého soukromí. Přílišná otevřenost může zpravidla lidi uvést do pochybností, protože chcete, aby vaši noví kolegové získali svůj první dojem na vašich pracovních kompetencích, a nikoli skutečnosti, že jste v loňském létě vyhrál soutěž například v pojídání jahodových knedlíků.

  • Ukažte svou kapacitu: Přineste nové nápady

Ukažte motivaci.  Klaďte otázky, a prokažte, že se chcete integrovat do společnosti na 100 %. Je však naprosto nevhodné pokusit se o restrukturalizaci celé organizace nebo týmu, a to během prvního týdne. Trocha citlivosti nikdy neublíží – jistě byste mohli navrhnout metody, jak optimalizovat určité procesy. Musíte však omezit kritiku během prvních 100 dní. Počkejte, až dojde k řádné aklimatizaci v nové společnosti. Ale zároveň se zajímejte o nové nápady vašich kolegů, abys se vám pak sami od sebe začali zmiňovat o nových nápadech. Ale jen pokud máte kapacitu, na prvním mítě  je stále váš primární úkol. Není na škodu průběžne ukazovat svou kreativitu, dovednosti v oblasti řešení problémů a strategické myšlení. Vyhněte se zbytečným srovnáváním s vaší starou společností například: my to v….. dělali takto.. Zaměstnanci, kteří neustále chválí své minulé zaměstnavatele, – vyvolávají u nadřízeného otázku, proč tedy odešli? To neznamená, že s vaším novým týmem byste neměli sdílet osvědčené postupy z minulých zkušeností – je však mnohem užitečnější, aby vaše tvrzení podporovala fakta a studie. Jste talentový, proto máte své místo snů, ale bez ohledu na to, byste měli zůstat pokorní. Je mnohem působivější zdržet se zmiňování svých nesčetných dovedností a silných stránek. Jen proto, že jste někdy porazili konkurenci neznamená, že nemáte žádné slabiny. Ale na druhé straně je důležité, abyste se nepodceňovali. Po prvním týdnu s novou společností byste měli mít dobrý přehled. Jste vysoce motivováni a chcete to ukázat. Takže se připojujete k obsahu projektu, dobrovolně pomáhejte například s projekty, již rozpracovanými apod. Přemýšlejte dlouho o tom, jaké další projekty si můžete dovolit vzít navíc, než se zaklimatizujete a postaráte se o své pravidelné každodenní povinnosti. Když máte pocit, že máte schopnost přijmout další nové projekt, skvělé. Pokud tomu tak není, měli byste počkat, dokud nezvládnete svých první 100 dní v nové práci.

  • Zaměřte se na cíl: Miminalizujte chyby

Dokonce i když jste úspěšně dokončili první pár týdnů u svého nového zaměstnavatele, není to důvod, proč byste měli usínat na vavřínech. Ve skutečnosti, právě naopak: teď je čas pracovat ještě tvrději! Možná už se ve vaší nové pozici cítíte super pohodlně – skoro jste dokončili prvních 100 dní v novém zaměstnání a můžete podat pomocnou ruku dalším nováčkům,  ale nemyslete si, že to znamená, že se můžete zvolnit. Chyby, které jsou přijatelné v prvních dvou nebo třech týdnech, se mohou po prvních třech měsících rychle obrátit na závažné chyby. Myslete pečlivě – ti, kteří zvládnou svou první stovku v novém zaměstnání, mají pro zbytek své kariéry ve firmě velkou výhodu, toho, že překonali to nejtěžší a teď se mohou začít realizovat.

2019-04-15T15:47:38+01:00