Jak dlouho zůstat na jednom místě v práci?

Dny, kdy lidé zůstávali v jednom zaměstnání po celou svou kariéru, jsou již dávno pryč.
V dnešní době lidé vystřídají několik pracovních míst a společností za svoji profesní dráhu a jistoty zaměstnání se zlatým důchodem, poskytované zaměstnavatelem jsou také věcí minulosti. Obáváte se, že byste byli považováni za nedůvěryhodného, pokud příliš často měníte práci? Máte zůstat déle na vaší aktuální pozici, i když nejste úplně spokojeni a nejraději byste skončili hned, ale mohlo by to mít vliv na budoucí možnosti zaměstnání?

Pobyt po dobu kratší než jeden rok

Průzkum společnosti Bullhorn uvádí, že 39 % respondentů se domnívá, že největší překážka pro nezaměstnaného kandidáta při získávání nového zaměstnání, je právě ona krátká doba působení na předchozích pozicích. Nicméně nikdo neočekává, že vaše první zaměstnání, nebo každá práce, kterou vezmete, bude vaše poslední. Společnosti si také uvědomují, že zaměstnanci mohou být nuceni opustit zaměstnání již v prvním roce bez vlastního zavinění, a to díky podmínkám, které mohou nastat uvnitř firmy:

  1. Propouštění

Je zřejmé, že se nelze vyhnout firemnímu propouštění, ale pokud si v začátku budete vybírat pracovní místo, je dobré zvážit, jak moc je firma silná, stabilní a jakou má historii a kdo za ní stojí.

  1. Špatný výběr

Někdy se může z nové pozice vyklubat tak velká negativní zkušenost, že zjistíte, že volba nebyla správná a neodpovídá to zdaleka  vaší práci snů.
V těchto případech nemyslete na to, co udělat  nebo na to, jak tento zápis obstojí ve vašem CV před očima dalších náborářů.
Pokud jste si však vytvořili podobné roční schéma u všech pracovních pozic, nebude taková historie působit přívětivě a možná to zvedne obočí několika náborářům. V takovém případě je možná na čase položit si otázku, zda se příliš rychle neznudíte, zda vás směr, kterým se ubíráte vůbec baví.
Paradoxně někdy větší počet pracovních míst demonstruje vaši flexibilitu, všestrannost a přizpůsobivost a někteří náboráři ji mohou vítat.

I tak si zodpovězte pár otázek a buďte připraveni, že podobné otázky padnou s novými výběrovými řízeními.

  • Proč odcházíte po tak krátké době? (nečekaná nabídka, více peněz, větší flexibilita)?
  • Jak přesvědčíte nového potenciální zaměstnavatele, že nejste rizikový?
  • Jste loajální?
  • Změna pracovního místa vám nyní pomůže k lepší kariéře?
  • Je možné něco udělat pro zlepšení situace na aktuální pozici?
  • Je skutečně ten správný čas na to, abyste mohli skončit jak z osobních, tak z profesních důvodů?
  • Jak nyní ovlivní změna pracovního místa vaše šance na pozdější získání nové a lepší pracovní pozice?

Z opačné strany, pokud jste příliš dlouho, možná celý svůj profesní život, na jedné židli můžete vyvolat dojem, že nemáte zájem rozvíjet svou kariéru a posunout se dále, nejste flexibilní a otevřeni novým věcem. Noví potenciální zaměstnavatelé by se mohli začít ptát, zda se vůbec dokážete přizpůsobit jiné kultuře, jinému tempu nebo jinému způsobu práce či komunikace. Lze vůbec naučit starého psa novým kouskům? :- )

Kdy je tedy nejlepší čas na změnu pracovních míst?

Neexistuje přesný návod, přesný počet let. Z našich úvah vyplývá, že tohle je otázka rovnováhy s dostatečným počtem let, abyste se naučili a rostli, ale ne tolik let, aby vaše kariéra stagnovala a vy jste zapustili kořeny v jedné společnosti na doživotí. Pokud vás však, to, co děláte baví a jste nadšeni svojí pracovní náplní, neřešte počet let, zůstaňte! Nemáte důvod opouštět práci, kterou máte rádi, neřiďte se radami a tabulkami.

Závěrem?

Opravdu neexistuje taková věc jako minimální nebo maximální délka na pracovním místě, vždy existuje dost důvodů pro to opustit práci, ale i důvodů, proč v práci zůstat. Nadměrné střídání pracovního místa může být nebezpečné pro vaši budoucí kariéru, stejně tak zůstat příliš dlouho na jednom pracovišti. Vždy je ale důležité mít důvěru v to, co cítíte a jak se rozhodujete. Pokud to není pro vás to pravé, nechte a odejděte bez ohledu na vaše data v CV, pokud si je umíte obhájit.

Autor: SII Czech

2019-04-15T17:49:36+01:00