České ženy v IT

Pojďme otevřít téma „České ženy v IT“

Opravdu, českých žen-programátorek moc není, je jich menšina. A ty, jež existují, mají reputaci osamělých, bizarních bytostí, které jsou možná ještě většími podivínkami než jejich, po sklepech kódující, mužské protějšky.
A skutečně to tak chvíli vypadalo, při práci na tomto článku jsme se potýkali s klíčovým problémem: kde ženy programátorky vlastně hledat?A proč jich je tak málo?
Je načase zjistit, jak je to s těmito vzácnými druhy z řady ženského pohlaví doopravdy. Ženy se přeci v dnešní době nemohou smířit s premisou, že některé obory prostě z principu nejsou pro ženy.

Proč je tedy IT žen jako šafránu?
Hlavní důvody jsou dva, buďto si ženy na IT pozici nevěří nebo je to vliv prostředí, ve kterém vyrůstají. Mnoho lidí, a nejen v IT oboru trpí tzv. ‘Impostor Syndromem’ (Syndrom podvodnice /podvodníka = pocit, že člověk není dost dobrý a že za jeho úspěchy může štěstí, náhoda). Je tedy přirozené, že si ženy v oboru, který byl v minulosti vyloženě mužský, nevěří.

Přejděme k vlivu prostředí
Existuje nesčetně studií o tom, jak se liší ženský a mužský mozek a jak se tím pádem liší i povolání, k nimž muži a ženy inklinují. Na základních a středních školách je spousta holek skvělých na matematiku, jenže ty jsou vedeny k tomu, aby šly na ekonomku nebo učit. No řekněte sami, umíte si představit sebe před xx lety, jak si podáváte přihlášku na nějaký z IT oborů? Co by tomu řeklo okolí? Ruku na srdce, asi by úplně nejásalo spíše by vaši známí velmi opatrně protáhli obličej do širokého hmmmmmm. Překvapivě dost dívek jsme objevili i matfyzu, ale i ty většinou skončí ve finančnictví, protože by je vůbec nenapadlo, že mohou být dobré v programování. Ano, chlapcům se říká, ať jdou programovat, protože milují od malička počítačové hry, ale mnohem důležitější je být dobrý na matiku. Naproti tomu ženy se obvykle posílají do oborů, kde už ženy jsou, protože je to jistější a nevzbuzuje to strach z budoucnosti.

Částečným problémem je i reputace, kterou v průběhu let získali programátoři. Schválně, když se řekne, ajťák: veřejnost si představí zvláštní, ale velice inteligentní bytosti, asociální týpky, kteří jsou celé dny doma, pracují hlavně v noci, nesportují, cpou se vším, co jim pod ruku přijde. I vy sami jste jistě slyšeli desítky vtipů o ajťácích. A do takového prostředí ženská část populace nechce zapadat. Vlastně tuto možnost dámy ani nezváží.

Trocha statistiky:
Stále větší digitalizace ekonomiky vyžaduje rostoucí počet specialistů v oblasti IT. Od roku 2006 do 2016 se jejich podíl zdvojnásobil z 1,8 %zaměstnaných osob na 3,6 % (data jsou od ČSÚ). Přesto je IT odborníků stále nedostatek. Mezi firmami, které zaměstnávají IT specialisty, jich 29 % hlásí, že v roce 2017 měly problémy s obsazením míst pro IT odborníky. Pravděpodobně nepřekvapí, že mezi IT odborníky je mnohem více mužů (90 %) než žen, a to jak mezi manažery a specialisty (89 %), tak techniky a mechaniky (91 %). Podívali jsme se i na čísla uvnitř naší společnosti SiiCzech. Z 923 kandidátů, které jsme viděli, bylo 110 žen.

Nejlepší čas na boření mýtů!
Jak nalákat více žen do IT? Především je nutné více zatraktivnit tyto obory studentkám, a to již na základních školách, kde nebudeme stavět na předsudcích a nebudeme jim nutit naše zažité stereotypy, ale budeme vychovávat a povzbuzovat mladé slečny k větší houževnatosti a sebedůvěře.

S tím jde ruku v ruce vylepšení reputace ajťáků. Ajťáci nejsou podivíni, kteří se na celý den zavřou ve své kobce, naopak ajťáci dnešní doby jsou velmi chytří hoši se smyslem pro humor. Jsou zábavní a umí si života pořádně užívat a mohou si to dovolit! Ocení ve svém týmu ženský pohled, dobře ví, že ženy mají komplexní přehled a jsou o něco více pečlivější, což je v IT velký benefit. Udržují dobré vztahy a zvládají multitasking. Traduje se, že ženy analytičky a testerky jsou preciznější a spolehlivější, na druhou stranu jim prý chybí kreativita a mají slabší představivost při řešení nových úkolů. Což nevadí, od toho je v týmu mužský prvek. Vzájemně se tak mohou perfektně doplňovat.

Doufejme, že v průběhu nadcházejících let ženský prvek v IT oboru zesílí, neboť IT obor dává velkou možnost prosadit se a pracovat s inspirativními lidmi, kteří jsou kapacitami ve svém oboru. V neposlední řadě nabízí dobré finanční ohodnocení a zajímavou kariéru a respekt okolí.

Autor:SIICzech

2019-04-15T16:45:55+01:00