Facebook zakročil proti virálnímu šíření střelby na Novém Zélandu. Smazal 1,5 milionů videí

Sociální síť Facebook vymazala ze svých stránek za prvních 24 hodin po brutální střelbě na Novém Zélandu až 1,5 milionu videí, která tento čin zachycovala. Toto číslo bylo potvrzeno společností přes účet na Twitteru.

Útok na dvojici mešit ve městě Christchurch byl se měl dle plánů autora virální šířit. Pachatel před samotným činem natočil video, které obsahovalo údajně i rasistickou rétoriku a konspirační teorie.

Video následně nahrál na všechny populární sociální sítě, jmenovitě Facebook, Instagram, YouTube a Twitter. Zpráva se ale šířila dále také pomocí Reddit a Steamu. Všechny tyto služby se od obsahu tohoto typu distancovali a vynaložili velké úsilí na odstranění videa ze svých stránek.

Z celkového počtu odstraněných videí zablokoval Facebook až 1,2 milionu ještě ve fázi nahrávání. Instagramový jakož i facebookový účet střelce byl po výzvě od pověřených orgánů odstraněn.

Světoví lídři ale adresovali Facebooku výčitky, týkající se jeho role v šíření tohoto typu obsahu. Novozélandská premiérka Jacinda Ardern chce například se společností prodiskutovat funkci živého streamování a britský politik Jeremy Corbyn volá po regulacích sociálních médií.

2019-04-15T17:11:42+01:00