Ekvádor se od odebrání politického azylu zakladateli WikiLeaks Julianu Assangeovi stal terčem 40 milionů kybernetických útoků mířených na webové stránky veřejných institucí. Informovala o tom agentura AFP.

Julian Paul Assange je australský vydavatel a internetový aktivista. Je znám jako mluvčí, hlavní redaktor a spoluzakladatel WikiLeaks – internetového serveru, který za posledních několik let zveřejnil množství utajovaných dokumentů. Ekvádorský prezident tvrdí, že Assange využíval velvyslanectví ke špionáži.

Útoky přicházely ze Spojených států, Brazílie, Holandska, Německa, Rumunska, Francie, Rakouska jako i ze samotného jihoamerického Ekvádoru.

Útoky zasáhly nejvíce ministerstvo zahraničí, národní banku, prezidentský úřad, několik ministerstev a univerzit.

Assange, internetového aktivistu, zatkli ve čtvrtek na ekvádorském velvyslanectví v Londýně poté, co mu Ekvádor po sedmi letech zrušil azyl.

Juliana Assange uznal ve čtvrtek londýnský soud vinným za porušení podmínek propuštění na kauci a nařídil jeho vazbu až do oznámení trestu.

Druhého května se zúčastní dalšího jednání, které se bude týkat žádosti Spojených států o jeho vydání v případě spiknutí s Chelsea Manningovou za účelem získání tajných informací z vládního počítače.

Assangeovi příznivci tvrdí, že Ekvádor zradil zakladatele WikiLeaks na příkaz Washingtonu. Ukončení jeho azylového pobytu bylo podle nich nelegální a představuje temnou chvíli pro svobodu tisku.

2019-04-17T06:18:28+01:00