Top500

Statistiky o vysoce výkonných počítačích mají velký význam pro výrobce, uživatele a potenciální uživatele. Tito lidé chtějí znát nejen počet instalovaných systémů, ale i umístění různých superpočítačů v rámci vysoce výkonné počítačové komunity a aplikací. Taková statistika usnadní vytváření spolupráce, výměnu dat a softwaru a lepší porozumění vysoce výkonnému počítačovému trhu.
Statistické seznamy superpočítačů nejsou nové. V roce 1986 Hans Meuer poprvé publikoval počet počítačových výrobců větších počítačů. Statistiky založené pouze na názvu výrobce však již nejsou užitečné. Vyžadují se nové statistiky, které odrážejí diverzifikaci superpočítačů, obrovský rozdíl mezi nízkopodlažními a špičkovými modely, rostoucí dostupnost systémů masivního paralelního zpracování (MPP) a silný nárůst výpočetního výkonu špičkových modelů dodavatelů pracovních stanic (SMP).
Nová statistická základna vznikla v roce 1993 a udržuje seznam 500 nejvýkonnějších počítačových systémů, který je dvakrát ročně aktualizován za pomoci vysoce výkonných počítačových odborníků, výpočetních vědců, výrobců a obecně internetové komunity.

2019-04-15T17:21:32+01:00